Międzynarodowy Dzień Kobiet

Przypada on na dzień 8 marca i na stałe wpisał się do kalendarza jako świąteczny. W naszym kraju nigdy nie był on wolny od pracy, a sama idea od początku miał tak samo dużo zwolenników, jak i przeciwników. Ustanowiono je w celu upamiętnienia walki kobiet o prawo do człowieczeństwa. Pierwsza wzmianka na temat Dnia Kobiet pochodzi z roku 1829, kiedy to kobiety w Ameryce wyszły na ulice i domagały się tego, aby przyznać prawa polityczne. Kolejne lata przynosiły ze sobą podobne wydarzenia, działalność sufrażystek była coraz bardziej popularna, gdyż wzbudzała poczucie solidarności zarówno u kobiet, jak i organizacji socjalistycznych.

​W roku 1857 strajkujące w Nowym Jorku kobiety z fabryki tekstyliów wnioskowały o to, aby skrócić czas ich pracy i zrównać zarobki z tym, które otrzymywali mężczyźni. 8 marca 1908 roku 15 tysięcy pracownic fabryki domagało się tego, aby poprawić ich warunki pracy i przyznać prawa wyborcze. Podczas tego strajku, który odbywał się w zamkniętej fabryce, doszło do pożaru, w którym zginęło ponad sto osób. Kolejnym wydarzeniem, które łączy się z tym dniem jest kampania, jaką przeprowadziły brytyjskie sufrażystki. Tuż po niej jeden z parlamentarzystów odważył się złożyć pismo, na mocy którego kobiety uzyskać miały prawa wyborcze. Początkowo święto to obchodzona 28 albo 20 lutego w Stanach Zjednoczonych, co do konkretnej daty, źródła historyczne nie są zgodne.

Dzień Kobiet w Europie
Idee feministyczne powstawały na całym świecie, w różnym czasie i w różnych kręgach kulturowych. Nie da się podważyć faktu, że Dzień Kobiet wywodzi się właśnie z ruchów feministycznych i robotniczych, które działały w XX wieku w Ameryce Północnej i Europie. Uchwała II Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek zatwierdziła święto. Na naszym kontynencie obchodzono je po raz pierwszy 19 marca 1911 roku, między innymi w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Danii. Był to dzień zebrań, manifestacji, demonstracji, podczas których często musiała interweniować policja. W skutek tego wiele innych krajów, aby uniknąć zamieszek, wprowadziło zakaz świętowania dnia poświęconego kobietom. Mimo wszystko i wbrew zakazom, również inne kraje dołączyły do obchodów. 8 marca 1917 roku w Rosji miały miejsce masowe strajki, które zostały stłumione. Ale stały się również początkiem rozruchów, w skutek których abdykował car Mikołaj II. Aby upamiętnić te wydarzenia, przesunięto datę Międzynarodowego Dnia Kobiet na dzień 8 marca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *