Nietrzymanie moczu to termin używany do opisania problemu wycieku moczu lub kału u osób starszych. Schorzenie to może powodować wiele problemów dla osób nim dotkniętych. Wpływa ono zarówno na stan psychiczny, jak i fizyczny. W tym przypadku osoby starsze tracą pewność siebie i wycofują się społecznie. Ważne jest, aby wiedzieć, czym jest inkontynencja u osób starszych, oraz jakie są jej przyczyny i skutki.

 


Problem nietrzymania moczu u osób starszych - przyczyny

Nietrzymanie moczu u osób starszych nie jest stanem chorobowym, ale raczej objawem. Oczywiście jest to stan medyczny. Osoba doświadcza mimowolnej defekacji lub oddawania moczu. Niekontrolowane, jest spowodowane wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej. Zwykle jest to powoli rozwijający się stan, który może objawiać się na wiele różnych sposobów.
Mięśnie Kegla zatrzymują mocz. Mózg powinien być powiadamiany, gdy pęcherz jest pełny. Mięśnie dna miednicy otrzymują sygnał, aby się rozluźnić. Mięśnie pęcherza kurczą się, a oddawanie moczu staje się możliwe. Nietrzymanie moczu u starszych ludzi może wystąpić, jeśli którykolwiek z tych etapów zostanie zakłócony.


 
Nietrzymanie moczu u osoby starszej - jakie to ma skutki?

Nietrzymanie moczu może mieć poważne skutki dla osób starszych. Wpływa to zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Nietrzymanie moczu w niektórych przypadkach może powodować infekcje dróg moczowych lub zapalenie pęcherza. Jest to szczególnie niekorzystne dla ogólnego stanu zdrowia danej osoby. Pacjent może ograniczyć spożycie płynów, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Pacjent jest wtedy na drodze do zaburzeń równowagi elektrolitowej i odwodnienia. Nietrzymanie moczu u osób starszych jest poważnym problemem. Inkontynencja może również powodować wiele wstydu i dyskomfortu u osób starszych. Wraz z upływem czasu pacjent będzie doświadczał trudności w codziennym życiu i budowaniu relacji z innymi. Ważne jest, aby zdiagnozować pacjenta tak szybko, jak to możliwe, zanim popadnie w depresję.


 
Leki na nietrzymanie moczu u osób starszych

Pierwszym krokiem jest ustalenie przyczyny nietrzymania moczu u osób starszych. Stopień nasilenia choroby określi, jak poważny jest problem. Nietrzymanie moczu może być spowodowane tymczasowymi lub trwałymi schorzeniami. Leczenie będzie zależeć od rodzaju nietrzymania moczu. Jeśli problem nietrzymania moczu u osób starszych jest łagodna lub umiarkowana, można wypróbować poniższe metody:

  • Unikaj picia dużych ilości płynów na raz. Unikaj picia dużych ilości płynów na raz.
  • Regularne chodzenie do toalety jest dobrym nawykiem.
  • Ćwiczenie odpowiednich grup mięśni, w tym mięśni pęcherza i mięśni miednicy.

W celu zwiększenia komfortu psychicznego pacjenta można stosować specjalne środki medyczne. Dla mężczyzn będą to pieluchomajtki, a dla kobiet podpaski. Taka chłonna bielizna jest niemal niewidoczna, wygodna i sprzyja codziennym czynnościom.