W Niemczech opiekun osób starszych zapewnia opiekę i troskę seniorom. Obowiązki opiekuna osób starszych mogą się różnić w zależności od placówki lub domu, w którym pracuje. Opiekun może zostać zatrudniony, jeśli ma doświadczenie w pracy z osobami starszymi i jest chętny do pomocy. Każdy, kto rozważa taką karierę, musi zastanowić się, jak wygląda typowy dzień pracy opiekuna. Ważny jest także czas pracy opiekunki na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Ile godzin pracuje opiekunka w Niemczech? Sprawdź w naszym artykule!

 

Czas pracy opiekunki w Niemczech - ile godzin pracuje opiekunka?

Opiekun osób starszych pracuje średnio 160 godzin miesięcznie. Ile godzin pracują opiekunki osób starszych w Niemczech? Niemieckie prawo zezwala na pracę do 6 dni w tygodniu i 38,5 godzin tygodniowo. Opiekun powinien mieć zatem jeden dzień wolny. Jeśli nie jest to możliwe, wówczas rodzina będzie musiała zapłacić za ten dzień. Okazuje się jednak, że trudno jest określić dokładną liczbę godzin pracy opiekunki w tygodniu. Nie oznacza to jednak, że nie ma ona prawa do przespania całej nocy czy spędzenia czasu w samotności. W niektórych przypadkach to osoba starsza może potrzebować czasu w samotności. Dni opiekunki mogą być intensywne lub nie, a godziny pracy niemieckiej opiekunki są nieokreślone.


Opiekunowie mogą cieszyć się wolnym czasem

Ważne jest, aby najpierw rozważyć czas pracy opiekuna osób starszych. Kiedy opiekunka wykonuje czynności higieniczne przy swoim podopiecznym. Pracuje, gdy podaje leki, karmi lub ubiera podopiecznego. W Niemczech opiekunka pracuje, gdy opiekuje się rodziną. Kwestie te są jasne i nie pozostawiają miejsca na błędną interpretację. Odpowiedź na pytanie, czy opiekun jest w pracy, gdy idzie na zakupy, jest trudniejsza do ustalenia. Czy jest to praca, gdy opiekun zabiera starszą osobę na spacer? Czy gdy opiekunka uczy się nowego języka, to jest to jej czas wolny czy praca? Niestety, trudno jest odpowiedzieć na te pytania.


Czas pracy opiekunki osób starszych - przykładowy dzień z życia

W Niemczech typowy dzień pracy opiekunki zaczyna się między 7.00 a 8.00 rano. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest obudzenie podopiecznego. Należy pomóc mu się ubrać. Następnie opiekunka przygotowuje śniadanie, którym dzieli się z podopiecznym. Następnie pomaga podopiecznemu w pozostałych czynnościach. Obejmuje to kąpiel i inne czynności związane z higieną osobistą. Należy również pamiętać o podawaniu leków seniorowi. Dom musi być posprzątany, aby przygotować się na następny dzień. Konieczne może być zrobienie prania lub wyniesienie śmieci. W Republice Federalnej Niemiec opiekunka przygotowuje obiad zarówno dla siebie, jak i dla seniora. Po obiedzie opiekunka zajmie się wszystkimi obowiązkami domowymi. Pora kolacji i pora snu nadejdzie zarówno dla seniora, jak i opiekunki.