Wielu Polaków pracuje na czarno jako opiekunowie w Niemczech. Nie chcą płacić podatków, więc nie podpisują umowy. Zyski z nielegalnej pracy są niższe, a brak umowy może być problemem. Jakie są konsekwencje nielegalnej pracy w Niemczech jako opiekunka?


Opiekunka Niemcy na czarno - jakie są tego konsekwencje?

Praca opiekunki w Niemczech bez umowy może wiązać się z nałożeniem grzywny. Niemiecki urząd skarbowy może nałożyć karę, jeśli udowodni, że opiekunka nie miała umowy. Jest to grzywna do 5000 euro lub pięć lat więzienia. Praca opiekunki na czarno w Niemczech może skutkować wydaleniem z kraju i dożywotnim zakazem zatrudnienia. Konsekwencje dla opiekunów bez umowy są liczne. Jeśli mają problemy zdrowotne, będą odpowiedzialni za płacenie z własnej kieszeni za hospitalizację lub wizyty lekarskie. Trudno jest wyegzekwować ich prawa, takie jak urlop, wyżywienie, przerwy czy prywatność.


Jaka jest definicja pracy opiekunki na czarno w Niemczech?

W Niemczech legalna jest tylko praca wykonywana na podstawie umowy. W Niemczech praca w charakterze opiekunki osób starszych na czarnym rynku jest uznawana za przestępstwo. Prawo niemieckie uznaje również niezarejestrowanie pracownika przez pracodawcę do ubezpieczenia społecznego. Nieuzyskanie dokumentu E-101, który jest wymagany w przypadku zatrudnienia za granicą, również może zostać ukarane.


Czy musisz pogodzić się z pracą opiekunki w Niemczech na czarno?

Opieka nad osobami starszymi na czarno w Niemczech nie jest jedynym rozwiązaniem. Nielegalne zatrudnienie to nie jedyny sposób na zwiększenie budżetu gospodarstwa domowego. W Internecie dostępnych jest wiele legalnych ofert pracy dla osób zainteresowanych. Jest to legalna oferta, a umowa gwarantuje opłacanie składek ubezpieczeniowych. Można zauważyć, że zarobki nie są niższe niż w przypadku nielegalnych opiekunek w Niemczech. Umowa zapewnia pracownikowi znacznie większą ochronę. Opiekunka osób starszych, która ma umowę, jest chroniona przez niemieckie przepisy i kodeksy. Agencja pracy również może pomóc, dzięki czemu praca opiekunki w Niemczech na czarno nie będzie konieczna.

 

Ile zarabia opiekunka w Niemczech na czarno?

W Niemczech opiekunki na czarno otrzymują wynagrodzenie w wysokości od 1400 do 1600 euro. Niemieckie rodziny o niskich dochodach częściej podejmują nielegalne zatrudnienie. Możliwe też, że mają wystarczający dochód, ale wolą nie podpisywać umowy. Mogą korzystać z usług opiekuna według własnego uznania. Rodziny z dziećmi na zasiłkach wiedzą, że w Niemczech praca opiekunki bez umowy będzie podejmowana przez osoby otrzymujące pomoc społeczną. Ponadto osoby z niespłaconymi długami jak np. komornik lub poborca podatkowy.