Codzienne wyzwania związane z opieką nad osobą starszą w Niemczech są liczne. Jednym z nich może być brak apetytu podopiecznego. Przekonanie seniora do jedzenia może być trudne. Chociaż nie jest to problem, który dotyka wszystkich seniorów, warto być tego świadomym. Konsekwencje utraty apetytu u seniora są poważne. Co można zrobić, aby poprawić apetyt u seniorów? Jaki lek na apetyt dla seniora będzie dobry?

 

Przyczyny braku apetytu u seniora 

Jeśli pomimo wszelkich starań senior nadal nie ma apetytu, może to być oznaką niedożywienia. Może to również wskazywać, że senior wymaga specjalistycznego wsparcia żywieniowego w leczeniu chorób przewlekłych. W takich przypadkach konieczna może być konsultacja z lekarzem. Lekarz może przepisać tabletki na apetyt dla seniora, które mogą pomóc. Niektóre z tych tabletek mogą zawierać wyciągi z kopru lub mięty, cykorii i anyżu.
Tradycyjne posiłki można zastąpić wysokokalorycznymi napojami. Zawierają one witaminy, minerały i odpowiednią ilość składników odżywczych. Wszystko to zawarte jest w niewielkiej ilości płynu. Napoje te są dostępne w różnych smakach, takich jak kawa, wanilia, truskawka czy brzoskwinia. Mogą być również stosowane, gdy osoby starsze nie chcą jeść. Należy pamiętać, że wysokokaloryczne napoje i środki farmaceutyczne powinny być spożywane wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Istnieje wiele powodów, dla których seniorzy nie mają apetytu. Jest to złożona kwestia. Ludzki metabolizm zwalnia wraz z wiekiem. Anoreksja i utrata apetytu są naturalnymi konsekwencjami. To powoduje anoreksję u seniorów. Brak apetytu może być również spowodowany chorobą lub koniecznością przyjmowania leków. Posiłki danej osoby mogą stać się mdłe z powodu leków lub choroby. Należy również pamiętać, że problem może leżeć gdzie indziej. Brak apetytu u seniorów może być również spowodowany słabą kondycją psychiczną lub fizyczną. Możliwe, że posiłki nie są odpowiednio przygotowywane, zarówno pod względem estetycznym, jak i objętościowym. Osoby starsze nie mają tych samych kubków smakowych i zapachowych, co w poprzednich latach. Serwowane jedzenie może być dla nich nieapetyczne.
 

Co na brak apetytu u seniora? 

Należy pamiętać, że senior może mieć problem z przegryzieniem twardych warzyw. Okazuje się, że jego układ pokarmowy może mieć również problem z trawieniem ciężkich i tłustych potraw. Ważne jest, aby dostosować rodzaj i konsystencję jedzenia dla osób starszych.
Jak pobudzić apetyt u seniora? Każdy z nas ma swoje osobiste preferencje kulinarne. Seniorzy stracą apetyt, jeśli codziennie będą dostawać posiłki, których nie lubią. Warto zatem ugotować coś, co będzie odpowiadało gustom seniorów. Upewnij się, że posiłek wygląda kolorowo i atrakcyjnie na talerzu.